30 kwietnia 2024

Święto Narodowe Trzeciego Maja - obchody w klasach 4-8

Święto Narodowe Trzeciego Maja - obchody w klasach 4-8

233 lata temu w historii naszego Kraju pojawiło się przełomowe dzieło – Konstytucja 3 maja. Ustawa Zasadnicza, dokument, który przeobrażał Rzeczpospolitą w nowoczesny kraj, pokazywał, że Polaków stać na światłe, odpowiedzialne kierowanie własnym państwem.

Rozpoczynający w dniu 30.04.2024r. uroczystość szkolnych obchodów Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja, pan dyrektor Zbigniew Bernard, przypomniał, że Konstytucja nie była nam dana na zawsze, a życie w wolnym kraju jest wielkim szczęściem.

Prowadzący spotkanie Wiktoria Roszak i Jakub Buraczewski zwrócili uwagę, że Konstytucja dała rodakom asumpt do kolejnych działań.  Polacy poderwali się do walki, aby wykorzystać każdą szansę na wyratowanie kraju. I tu na dziejowej scenie historii pojawił się Tadeusz Kościuszko- bohater dwóch narodów, człowiek, który zasłynął w walkach o niepodległość Stanów Zjednoczonych, obrońca Konstytucji 3 maja. W 1794 roku Kościuszko staje na czele insurekcji zwanej kościuszkowską.

To właśnie Tadeusz Kościuszko – jedna z najsłynniejszych postaci na kartach naszej historii, stał się inspiracją do tegorocznych obchodów święta Konstytucji w naszej szkole.

Jego śladami podążali uczniowie w kolejnej części spotkania. Była to część warsztatowa, polegająca na gromadzeniu informacji, poszukiwaniu ciekawostek, sprawdzaniu posiadanej wiedzy.

Kim był Tadeusz Kościuszko? Co go powiodło do Stanów Zjednoczonych? Co ma wspólnego z polskimi banknotami? Dlaczego w każdym większym mieście ma swoją ulicę?

Zadania miały łączyć samodzielność w poszukiwaniu informacji, kreatywność umysłu z integracją w zespole. Na korytarzach i w salach zapanował twórczy ruch. Podsumowaniem zajęć było zebranie dowodów pracy w lapbooku upamiętniającym postać Tadeusza Kościuszki.

Świąteczne spotkanie zakończyliśmy tanecznym krokiem poloneza, do którego poprowadził nas pięknie zespół ,,Coda” przygotowany przez panią Magdalenę Krawczyk. Dostojne rytmy tego szlachetnego tańca połączyły całą społeczność szkolną i wprowadziły uroczysty nastrój na następne dni.

Marzena Skorzec
Magdalena Krawczyk 

Ps.

Nieocenioną pomocą w realizacji zadań służyli: p. Dorota Łukaszczyk (film), Przemysław Ruta (puzzle), Marcin Turek (zdjęcia), Marek Ryba (Poczet Sztandarowy), Adrian Tomkowiak (operator drona), Mariusz Czapla (nagłośnienie)

Dziękujemy