20 września 2024
Krzywińskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia
20 września 2024 roku uczniowie klas siódmych i ósmych Zespołu Szkół w Krzywiniu wraz ze swoimi rówieśnikami z terenu gminy wzięli udział w Krzywińskich Dniach Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia, które zostały zorganizowane przez Miejsko-Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzywiniu we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Radą Seniorów gminy Krzywiń pod patronatem Burmistrza Krzywinia.
Podczas spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu profilaktycznego „Telefon również może uzależniać”. Uczeń naszej szkoły – Dorian Ciesielski – został zwycięzcą i otrzymał nagrodę, jaką był voucher do sklepu Empik. Serdecznie gratulujemy, tym bardziej, że jest to już kolejny sukces tego zdolnego chłopaka.
Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Dobromira Makowskiego – prywatnie męża i ojca sześciorga dzieci, zawodowo nauczyciela wychowania fizycznego, pomysłodawcy projektu RAPPEDAGOGIA, który od 2011 roku objechał ponad 1000 szkół, domów dziecka, aresztów śledczych, więzień, ośrodków szkolno-wychowawczych, świetlic środowiskowych w Polsce, jak i za granicą. Ponadto jest założycielem fundacji „Rampa”, która w Pabianicach w województwie łódzkim prowadzi szereg zadań o charakterze profilaktycznym: streetworking, świetlica środowiskowa, punkt konsultacyjny i psychologiczny dla osób uzależnionych, zajęcia sportowe – Tajski Boks, CravMaga, ośrodek dla osób uzależnionych i wykluczonych społecznie, a także hostel dla osób, które ukończyły terapię. Jest autorem książki „Nic z Ciebie nie będzie”. Ta książka to historia jego życia. To proces jego walki, opis ciężkiej, niekiedy bolesnej drogi do przemiany życia. Jako RapPedagog – pasjonat muzyki Dobromir Makowski nagrywa płyty. Swoją opowieścią podczas Krzywińskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia, opartą na osobistych doświadczeniach, przekazał młodzieży ważną lekcję, że nawet trudny start w życiu nie przekreśla szansy na jego pozytywną zmianę. Podkreślał, jak istotne jest dążenie do samorozwoju oraz budowanie wartościowych relacji z ludźmi. Z pomocą uczniów zaprezentował scenkę, która pokazała, jak ważne jest, aby w życiu mieć wsparcie i nie bać się prosić o pomoc. Jego wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji. Wystąpienie wywołało wiele emocji zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli wsłuchanych z ogromnym skupieniem w słowa pedagoga.
Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać również prelekcji funkcjonariusza policji – pani Pauliny Piechowiak, która poruszyła kluczowe zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich wobec prawa. Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się o konsekwencjach popełniania czynów karalnych, demoralizacji oraz skutkach prawnych i
społecznych, a także zdrowotnych posiadania i zażywania narkotyków. Ważnym elementem wykładu była również tematyka nękania oraz presji rówieśniczej, które coraz częściej stają się problemem w środowisku młodzieżowym. Policjantka podkreślała, jak istotne jest, aby młodzi ludzie byli świadomi konsekwencji swoich działań oraz jakie znaczenie ma podejmowanie odpowiedzialnych decyzji.
Krzywińskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia były nie tylko okazją do zdobycia wiedzy na temat zagrożeń, ale również inspiracją do refleksji nad własnym życiem, relacjami z innymi i podejmowaniem odpowiedzialnych decyzji. Wydarzenie podkreśliło, jak istotną rolę w życiu młodego człowieka odgrywają wartości, takie jak wzajemny szacunek, pomoc i współpraca.
Marzena Lamenta