16 lutego 2021

Koty w książkach

Koty w książkach

Koty, obok psów, należą do najpopularniejszych zwierząt, które są bohaterami bajek, baśni oraz filmów. Swoją sławę często zawdzięczają charyzmie oraz niezależności.

Książki o kotach dla dzieci to doskonała propozycja dla młodych miłośników zwierząt. Zawierają ciepłe historie, przydatne wskazówki o tym, jak zajmować się ulubionym pupilem, a także zabawne anegdotki opowiedziane albo przez właścicieli kotów, albo z perspektywy mruczka.

Koty są obecne w popkulturze od wieków. Jako pierwszy w XVII wieku przebojem wdarł się do niej kot z baśni Charles’a Perraulta, znany szerzej jako kot w butach.

Poniżej przedstawiamy dziesięć polecanych książek o kotach, które mogą umilić niejeden wieczór:

  • Silvia Borando, „Czarny Kot, Biała Kotka”

Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają – tak właśnie jest w tej uroczej historii. Czarny kot, który zwykle spaceruje w dzień, przypadkiem spotyka białą kotkę, zazwyczaj wychodzącą w nocy. Czy będą umieli się ze sobą porozumieć?

Celem książki jest pokazanie dziecku, że różnice w charakterach czy wyglądzie wcale nie muszą przekreślać relacji z drugą osobą. Wręcz przeciwnie – potrafią pomóc w zbudowaniu silnej więzi.

  • Nikola Kucharska, „Opowiem ci, mamo, co robią koty”

Gruby kocur o imieniu Gbur prowadzi spokojne, wyjątkowo leniwe życie, polegające na spaniu i jedzeniu. Wszystko zmienia się w momencie, gdy jego ludzka rodzina postanawia przygarnąć ze schroniska kotkę Żabkę. Żabka okazuje się żywiołowym stworzeniem, które sprawia, że Gbur poznaje innych mruczących przyjaciół. Wraz z nim robi to czytelnik. Maluch ma więc okazję do zobaczenia wielu kocich zwyczajów.

Książka może pomóc w ćwiczeniu spostrzegawczości, ponieważ poszczególne ilustracje skrywają szczegóły, które smyk musi samemu odnaleźć.

  • Brendan Wenzel, „A każdy widział kota”

Książki dla dzieci o kotach mogą mieć głębsze znaczenie! Opowieść Wenzla może bowiem uświadomić czytelnikom, że nie każdy z nas postrzega otaczający świat tak samo. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się szanować innego spojrzenia na rzeczywistość.

Przez kartki książki przechodzi cały czas ten sam kot, jednak ukazany na różne sposoby – a to oczami dziecka, a to myszy, psa lub owada. Czy któryś z tych obrazów jest jedynym słusznym, czy może wszystkie naraz są prawdziwe?

  • Lorna Scobie, „Kotki, koty, kocury”

To jedna z książek o kotach, które przedstawiają niemal wszystkie koty z całego świata – zarówno te małe, domowe, jak i dzikie, o wiele większe i żyjące w odległych krajach.

Maluch będzie mógł poznać poszczególne rasy kotów, np. syjamskiego i persa, a także dowiedzieć się, czym się one różnią.

  • Frauke Scheunemann, „Kot Winston. Mruczący agent”

Tytułowy kot Winston mieszka ze swoim właścicielem. Pewnego dnia w ich domu pojawiają się dwie nowe osoby: gosposia Anna i jej córka Daria. Winston będzie musiał przywyknąć do tej sytuacji – tylko czy mu się to uda, skoro nie lubi zmian?

To brawurowa opowieść o przyjaźni zwierzęcia z człowiekiem, w której kot Winston wciela się w rolę detektywa. Będzie musiał w pełni wykorzystać swoje kocie zdolności, aby pomóc Darii w odnalezieniu porwanej przyjaciółki.

  • Paulina Wierzba, „Oto kot”

Lektura ma za zadanie zapoznać najmłodszych z różnymi ciekawostkami z życia i historii kotów. Znajdą się w niej m.in. informacje na temat anatomii tych pupili, roli, jaką przypisywano im w przeszłości, czy zwierząt, które są z nimi spokrewnione.

„Oto kot” powinien przypaść do gustu zarówno miłośnikom kotów, jak i osobom, które dopiero poznają koci świat. Książka nie tylko posiada wiele ciekawych informacji o kotach, ale zawiera także krótki quiz, który określa, jakim kotem mógłby być czytelnik, gdyby urodził się jako mruczek.

  • Marcin Brykczyński, Elżbieta Wasiuczyńska, „Kot ty jesteś?”

Książki o kotach dla dzieci to nie tylko proza! Te zwierzaki zasługują też na poezję, co udowadnia powyższa książka. Każdy z wierszy opowiada o innym rodzaju kota. I tak czytelnik może zapoznać się, np. z elektrykotem, kotem melomanem czy nawet kocim królem.

Urocze ilustracje powstały na podstawie wyszywanek Elżbiety Wasiuczyńskiej. Ich ciepłe, przyjemne kolory powinny umilić smykowi lekturę.

  • Galia Bernstein, „Jestem kotem”

Felek żyje wraz z Gepardem, Pumą, Panterą, Tygrysem i Lwem. Pewnego dnia oznajmia przyjaciołom, że jest kotem… tak samo jak oni. Pozostała piątka śmieje się z jego pomysłu, uważając go za absurdalny. Zadaniem Felka jest więc uświadomienie kompanom, że kot nie zawsze oznacza domowego pupila.

Książka nie tylko może nauczyć malucha o powiązaniach między wieloma zwierzętami, ale i pomóc zrozumieć, że podobnie jest z ludźmi. Nawet jeśli wiele nas różni, i tak przecież czujemy oraz myślimy tak samo.

  • Aleix Cabrera, „Księżniczka Zosia i jej kot”

Tytułowa Zosia nie jest księżniczką z prawdziwego zdarzenia. Nie chodzi na bale, nie zależy jej na sukienkach ani obcasach, kocha za to zabawę na świeżym powietrzu. Gdy pewnego razu dostaje kotkę pełną gracji, o zupełnie odmiennym charakterze, będzie musiała nauczyć się akceptować jej zwyczaje. Kotka zresztą będzie musiała zrobić to samo Zosią.

To mądra historia o różnicach między ludźmi, ale i między zwierzętami, a także o zachowaniu indywidualizmu przy jednoczesnym szacunku wobec innych.

Do książki został dołączony poradnik o tym, jak zajmować się kotem.

  • Magdalena Kulus, „Cykor”

Ostatnią z polecanych przez nas książek o kotach dla dzieci jest „Cykor” – czyli historia o tym, że nie warto oceniać innych po pozorach.

Łatek jest rozpieszczonym kotem, który dotychczas mieszkał tylko ze „swoimi” ludźmi. Nagle w domu pojawia się jednak nowy lokator – mały i chudy kotek Cykor. Łatek od początku go nie lubi i chce się go nawet pozbyć… ale w trakcie wprowadzania swojego planu w życie, poznaje lepiej Cykora i zaczyna rozumieć, że popełnił błąd.


Zachęcamy również do zapoznania się z prezentacją poświęconą tym uroczym i zarazem charakternym zwierzakom.

Źródło: lubimyczytać.pl

 

Izabela Kostrzewa
Beata Owczarska