02 czerwca 2023

Dlaczego Kórnik?

Dlaczego Kórnik?

Po słonecznym pierwszym dniu czerwca -  przekonani, że następny będzie nie mniej pogodny - wybraliśmy się na wycieczkę do Kórnika. W miarę zbliżania się do celu nasze przekonania zaczęły się zmieniać – zwłaszcza wtedy, gdy patrzyliśmy na zachmurzony horyzont. Obawy okazały się słuszne. Kórnik powitał nas deszczem. Na szczęście deszczowe chmury zostały rozwiane przez pozytywne myśli, które wysyłaliśmy w kierunku nieba.  Witaj przygodo! Wzdłuż brzegu jeziora ruszyliśmy do Arboretum Kórnickiego. W tym „tajemniczym ogrodzie” zachwyciły nas kwitnące różaneczniki, zadziwił cypryśnik błotny (drzewo, które wykształca pneumatofory, czyli korzenie oddechowe), przekonaliśmy się także, że gruszki mogą rosnąć na wierzbie. W pięknych okolicznościach przyrody, których mógłby pozazdrościć nam sam Claude Monet, zjedliśmy „śniadanie na trawie”.

W zamku Tytusa i Celestyny Działyńskich wysłuchaliśmy ciekawych historii o właścicielach tej posiadłości – ludziach światłych, troszczących się o sprawy nauki i oświaty, zaangażowanych w walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przechodząc przez kolejne komnaty, podziwiając zamkowe wnętrza, z niecierpliwością wypatrywaliśmy Białej Damy.

Wycieczkę zakończyliśmy rejsem po Jeziorze Kórnickim. Na każdym kroku towarzyszyły nam wiersze Wisławy Szymborskiej, która urodziła się w pobliskim Bninie.

Sylwia Ruta
Marzena Skorzec
Artur Lehmann

Warto wiedzieć:

1. Tytus Działyński dla obrony nazwy „Kurnik” przed zniemczeniem dokonał jej zmiany na „Kórnik”.

2. Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku na Prowencie, czyli folwarku (obszarze dworskim), który wówczas stanowił odrębną jednostkę administracyjną pomiędzy Kórnikiem a Bninem, położonym na południe od Zamku w Kórniku nad Jeziorem Kórnickim. Obecnie to część Kórnika, dawna nazwa Prowent pozostała tylko w nazwie ulicy. (źródło: www.kornik.travel)

3. Cypryśniki rosnące na bagnach lub otoczone wodą wykształcają pneumatofory, czyli korzenie oddechowe. Są to pniaczkowate twory wyrastające pionowo w górę z korzeni znajdujących się tuż pod powierzchnią ziemi. Spełniają funkcję napowietrzania systemu korzeniowego oraz kotwiczą potężne drzewa w bagnistym gruncie.