24 lutego 2022

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" - mówi staropolskie przysłowie. Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem. Inaczej zwany zapustami.

Według  tradycji w tłusty czwartek każdy powinien zjeść pączka. Oczywiście w naszym przedszkolu nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Przedszkolaki zajadały się pączkami oraz pysznymi faworkami.

Dzieci w tym dniu poznały tradycje i obrzędy związane z zapustami. Odbyły się także zabawy muzyczno- ruchowe oraz plastyczne. W tłusty czwartek dzieci nie tylko świetnie bawiły się, ale także miały okazję do przypomnienia i kultywowania tradycji tego dnia.

Przedszkolaki od rana przygotowywały składniki na faworki. Ubrane w fartuchy przyrządzały  przysmaki. Wsypywały mąkę, wbijały jajka, wyrabiały ciasto, wałkowały, wycinały faworki(oczywiście przy pomocy dorosłych). W całym przedszkolu rozchodził się zapach faworków.

Podczas wyrabiania ciasta dzieci miały okazję do próbowania, badania, wąchania. Następnie gotowe faworki zaniosły do kuchni, gdzie pani je smażyła.  Posypane cukrem pudrem były gotowe do spożycia. Takie działania są doskonałym sposobem, aby w ciekawy dla dzieci sposób kultywować polskie zwyczaje.

 

Marta Woźna