04 października 2021

Śladami błogosławionego Edmunda Bojanowskiego

Śladami błogosławionego Edmunda Bojanowskiego

1 października uczniowie klas ósmych pod opieką pani Jolanty Ratajczak, pani Lucyny Frąckowiak oraz pani Anny Buksalewicz wyruszyli na szlak błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. W Podrzeczu, gdzie założył pierwszą ochronkę (1859r.), w kaplicy spotkaliśmy się z Siostrą Służebniczką NMP, która opowiedziała nam o życiu bł. Edmunda,  zgromadzeniu, które założył, a także pracy sióstr w ochronce. Podziwialiśmy piękny plac zabaw i miniogródek, który pielęgnują dzieci.

W Grabonogu, w którym urodził się bł. Edmund (14.11.1814r.),  zwiedzaliśmy dworek Bojanowskich. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu. Wzięliśmy udział w zajęciach z florystyki – robiliśmy bransoletki kwiatowe. W pracowni gastronomicznej czekała na nas kulinarna niespodzianka – „palce lizać” (zupa i pizza). W auli obejrzeliśmy prezentację dotyczącą kierunków kształcenia w odwiedzanej przez nas szkole.

Z Grabonogu wyruszyliśmy do Gostynia na Świętą Górę. To miejsce jest związane z cudownym uzdrowieniem Edmunda Bojanowskiego. Kleryk Adam opowiedział nam o historii bazyliki księży filipinów, a także o założycielu św. Filipie Neri. W Sanktuarium Róży Duchownej zaskoczyła nas duża scena. Na niej od 16 lat rozbrzmiewają koncerty Musica Sacromontana.

Anna Buksalewicz